Bruzdy Marionetki

Jednymi z oznak starzenia się skóry są niestety zmarszczki, które z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze i głębsze.

Popularnym problemem wielu pacjentów są tzw. „bruzdy marionetki”, czyli charakterystyczne fałdki tworzące się w styku policzka i brody. Tkanka podskórna w tych miejscach traci objętość i zaczyna poddawać się działaniu grawitacji.

W wyniku pojawienia się tego mankamentu twarz zaczyna przypominać oblicze drewnianej marionetki z ruchomą żuchwą – stąd właśnie potoczna nazwa defektu.

Oprócz wielu innych czynników – na pojawienie się bruzd marionetek ma wpływ osobnicza anatomia twarzy oraz duże wahania masy ciała.

METODY LECZENIA

Aby pozbyć się tego defektu i związanego z nim dyskomfortu, najczęściej zalecane jest wstrzyknięcie usieciowanego kwasu hialuronowego w postaci sprawdzonego, biozgodnego wypełniacza. Zapewni on tkankom odpowiednie nawilżenie, a mięśniom właściwe napięcie, wygładzi cerę i poprawi wizualnie wygląd twarzy. Jest to terapia nie tylko tuszująca niedoskonałość, ale realnie lecząca problem przyczynowo.

Celem wstrzyknięcia kwasu jest dodanie objętości w miejscach, gdzie tkanka uległa zanikowi, co prowadzi do odtworzenia naturalnych rysów twarzy.

Zabieg wykonuje się pod miejscowym znieczuleniem za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Jest mało inwazyjny, bezbolesny i trwa zazwyczaj nie więcej niż 40 minut. Poprawa wyglądu twarzy widoczna jest natychmiast po zakończeniu zabiegu.

Jedynym efektem ubocznym mogą być utrzymujące się przez kilka dni niewielkie siniaczki w miejscach ukłuć oraz delikatne, samoistnie znikające zaczerwienienia. Przy odpowiednio dobranych proporcjach preparatu, efekt utrzymuje się przez 8-12 miesięcy.